catlando.pl

portal urodowy dla kobiet

Czy kosmetyki naturalne są zdrowe i skuteczne?

Jeśli zastanawiasz się, czy kosmetyki naturalne są zdrowsze, dobrze trafiłeś. Możesz znaleźć informacje o składnikach pochodzenia roślinnego, składnikach syntetycznych i konserwantach, a także o kosmetykach hipoalergicznych. Dowiesz się również, czy warto przestawić się na naturalne kosmetyki do twarzy.

Składniki syntetyczne

Kosmetyki naturalne to wybór bardziej etyczny. Nie testują na zwierzętach, a ich pozyskiwanie jest bardziej zrównoważone. Powinny być wyraźnie oznakowane i posiadać certyfikaty wiarygodnych stron trzecich. Powinny być wolne od szkodliwych chemikaliów i alergenów. Powinny być również wykonane przy użyciu znormalizowanych procesów, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność.

Kosmetyki naturalne wykorzystują mniej składników syntetycznych. Z drugiej strony składniki syntetyczne są często wymieniane z długimi nazwami. Naturalny składnik może mieć długą nazwę, ale można go zidentyfikować po jego strukturze chemicznej. Jednym z przykładów jest kamfora. Ta substancja chemiczna jest powszechnym składnikiem zapachowym.

Składniki syntetyczne nie pochodzą z natury i powstają w laboratoriach. Wiele z nich jest toksycznych, zwłaszcza w przemyśle kosmetycznym, i nie jest zdrowych dla Twojej skóry. Niektóre są nawet niebezpieczne. Przykłady składników syntetycznych obejmują wazelinę, PVP, syntetyczne barwniki i laurylosiarczan sodu.

Wiele czołowych głosów w branży kosmetycznej doradza konsumentom rozważenie składników. Eksperci ci współpracują z markami ze wszystkich sektorów i zalecają dokładną analizę wszystkich produktów. Pamiętaj, piękno to osobisty wybór i warto poświęcić swój czas i pieniądze, aby podjąć właściwą decyzję.

Konserwanty syntetyczne

Jeśli chodzi o wybór najlepszych konserwantów do kosmetyków naturalnych, odpowiedź zależy od charakteru składników. Każdy ma swoje wady i zalety. Jeśli konserwant nie zostanie odpowiednio zakonserwowany, może mieć szkodliwe działanie i zanieczyścić produkt. Ponadto środek konserwujący musi działać szybko, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów wywołujących bakterie. Musi być również stabilny chemicznie, aby nie rozkładał się podczas przechowywania. Propolis pszczeli jest doskonałym przykładem naturalnego konserwantu, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Innym przykładem konserwantu stosowanego w kosmetykach naturalnych jest alkohol fenetylowy. Ta bezwonna substancja hamuje wytwarzanie niektórych enzymów przez bakterie i grzyby. Substancja ta ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i może być stosowana w emulsjach typu O/W. Może być również stosowany do ochrony oleju nośnikowego przed utlenianiem lub zjełczeniem.

Konserwanty są stosowane w kosmetykach naturalnych, aby dłużej zachować ich świeżość. Posiadają właściwości antybakteryjne i przedłużają trwałość produktu. Stabilizują również składniki aktywne. Naturalne konserwanty obejmują zioła i olejki eteryczne. Substancje te nie zawierają takiej samej ilości konserwantów jak syntetyczne, dlatego muszą być zmieszane w odpowiedniej proporcji, aby były skuteczne.

Kosmetyki hipoalergiczne

Kiedy czytasz etykietę kosmetyku, prawdopodobnie zobaczysz słowo „hipoalergiczny”. Ta etykieta oznacza, że ​​prawdopodobnie wywoła mniej reakcji alergicznych niż podobne produkty, ale nie oznacza to, że produkt nie wywoła reakcji alergicznej. Termin jest stosunkowo nowy, po raz pierwszy pojawił się w reklamach w latach pięćdziesiątych. Jednak Urząd ds. Żywności i Leków nie uregulował stosowania tego terminu i nie wymagał od producentów przedstawienia dowodu, że ich produkty powodują mniej reakcji alergicznych. Dlatego etykieta „hipoalergiczny” na kosmetyku często wprowadza w błąd.

Kosmetyki hipoalergiczne są formułowane bez ostrych lub uczulających składników. Produkty te zazwyczaj zawierają składniki, które pomagają naprawić barierę lipidową skóry. Należą do nich ceramidy i fosfolipidy, które pomagają utrzymać wilgoć i zapobiegają wysuszeniu. Ponadto niektóre produkty hipoalergiczne zawierają skwalan, który pomaga uszczelniać wilgoć i zapobiega wysuszaniu.

Jeśli szukasz doskonałego produktu do makijażu bez ryzyka alergii, możesz wypróbować makijaż Clinique. Ta linia ma doskonałą reputację w produkcji podkładów, kosmetyków kolorowych i innych produktów kosmetycznych. Jej hasłem przewodnim jest „makijaż tak dobry, że można w nim spać”. Szukaj produktów hipoalergicznych, które nie zawierają zapachu ani formaldehydu. Wiele kosmetyków zawiera również alkohol cetearylowy, czyli alkohol tłuszczowy, który z mniejszym prawdopodobieństwem powoduje reakcję alergiczną.

Gliceryna

Gliceryna to naturalny związek, który w produktach do pielęgnacji skóry pełni funkcję humektanta. Jest składnikiem silnie nawilżającym, a jego niska masa cząsteczkowa pozwala wnikać w głąb skóry. To doskonały wybór dla osób, które nie przepadają za wysuszającym i drażniącym działaniem alkoholu.

Jego właściwości lecznicze pomagają usuwać martwe komórki naskórka i wspomagają regenerację nowych. Przyczynia się również do zmniejszenia objawów chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry. Naturalne produkty zawierające glicerynę pomagają poprawić wygląd trądziku i rybiej łuski.

Gliceryna to naturalnie występująca substancja występująca w wielu olejach roślinnych i innych lipidach. Może pochodzić zarówno ze źródeł roślinnych, jak i zwierzęcych. Jest wymieniony w przewodniku Troskliwych konsumentów grupy PETA jako produkt uboczny produkcji mydła, w której zazwyczaj wykorzystuje się tłuszcz zwierzęcy. Chociaż kosmetyki nie są prawnie wymagane do testowania pod kątem bezpieczeństwa, system punktacji Skin Deep(r) może pomóc Ci zrozumieć, co znajduje się w Twoim produkcie do pielęgnacji skóry.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest nie tylko zdrowa dla organizmu, ale jest również doskonałym dodatkiem do kosmetyków naturalnych. Posiada właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i nawilżające. Pomaga również chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem się i uszkodzeniami słonecznymi. Większość rodzajów skóry może skorzystać z oliwy z oliwek, ale osoby o wrażliwej skórze powinny używać jej oszczędnie. Oliwa z oliwek może być nakładana na skórę codziennie i dobrze łączy się z humektantami.

Oliwa z oliwek może być stosowana jako środek do demakijażu. W przeciwieństwie do konwencjonalnych środków czyszczących, które zazwyczaj zawierają dużo chemikaliów i pozostawiają resztki, oliwa z oliwek usuwa makijaż, nie powodując podrażnień. Oliwa z oliwek może również wspomagać gojenie się ran. Według badań z 2002 r. oliwa z oliwek zwiększa przepływ krwi do skóry, poprawia produkcję kolagenu i zmniejsza stan zapalny.

Oliwa z oliwek jest korzystna dla suchej i wrażliwej skóry, ale nie jest dobrym wyborem dla osób z zapaleniem skóry lub cerą tłustą. Ponadto oliwa z oliwek nie jest zalecana dla niemowląt. Jeśli nie masz pewności, czy oliwa z oliwek jest bezpieczna dla Twojego typu skóry, najpierw wypróbuj niewielką ilość na małym plastrze. Jeśli Twoja skóra zareaguje, odczekaj 48 godzin, zanim spróbujesz ponownie.

Pochodne gliceryny

Gliceryna, składnik odżywczy naturalnie występujący w naszym ciele, jest powszechnym składnikiem kosmetyków naturalnych. Jest bezwonny, bezbarwny i nietoksyczny. Gliceryna znajduje się we wszystkich lipidach, w tym w skórze i jest produkowana zarówno z roślin, jak i zwierząt. Jednak niektóre pochodne gliceryny są wytwarzane syntetycznie. Glikol propylenowy i silikon PEG, oba znane jako substancje utrzymujące wilgoć, nie są substancjami naturalnymi i mogą powodować podrażnienie skóry i wysypkę. Mogą również zwiększać ryzyko zapalenia skóry.

Oprócz właściwości nawilżających gliceryna ma również wartość terapeutyczną. Przyciąga wodę i sprawia, że ​​skóra wygląda młodziej. Substancja jest od wieków stosowana w kosmetyce jako humektant, substancja przyciągająca wodę i alkohol do powierzchni.

Pochodne gliceryny są szeroko stosowane w kosmetyce i są bardzo skuteczne. Etyloheksylogliceryna jest popularnym wielofunkcyjnym składnikiem i stanowi doskonałą alternatywę dla parabenów. Posiada również właściwości przeciwbakteryjne i zmiękczające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *