catlando.pl

portal urodowy dla kobiet

Jak walczyć z przyczynami nadmiernego wypadania włosów?

Nadmiernie wypadające włosy nie tylko sprawiają kłopoty przy sprzątaniu łazienki, ale przede wszystkim stanowią sygnał o braku najważniejszych witamin i minerałów. Jak sprawić, by włosy odzyskały dawną gęstość? Jakie są główne przyczyny wypadania włosów? Już podpowiadamy!

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Pozytywnie na gęstość włosów wpływa dostępność witamin oraz minerałów, zbilansowana dieta oraz niski poziom stresu. Jeżeli któryś z tych obszarów zostanie zaniedbany, mieszki włosowe ulegną osłabieniu. Stąd wiedzie już prosta droga do nadmiernej utraty włosów, którą prowokuje także sposób i tempo życia. Im więcej stresów, natłoku obowiązków, ale też zmian temperatury związanych z pracą w klimatyzowanych biurach, tym szybciej przebiega proces wypadania włosów. Wzmożone wypadanie włosów może także wskazywać na niektóre schorzenia. Tak objawiają się między innymi choroby tarczycy, łuszczyca, łupież, zaburzenia hormonalne czy nawet niektóre nowotwory. Jeśli jednak lekarz nie stwierdza żadnych nieprawidłowości, warto zwrócić uwagę na swoją dietę i uzupełnienie jej braków.

Brak witamin – kiedy wpływa na utratę włosów?

Przy wypadaniu włosów warto zadbać o suplementację witamin z grupy B. Niacyna, czyli witamina B3, odpowiada za procesy naprawcze skóry głowy oraz włosów, stymuluje produkcję kreatyny i naprawia uszkodzone struktury DNA. Jeśli zauważymy u siebie znaczne przerzedzenie włosów, warto zbadać poziom niacyny we krwi. Witamina B3 wpływa pozytywnie na kondycję mieszków włosowych, tak że przy regularnym stosowaniu widoczne będzie znaczne zagęszczenie włosów.

Przy okazji badań krwi, zwróć uwagę na poziom ryboflawiny. Pod tą nazwą kryje się witamina B12, która odpowiada za prawidłową pracę naczyń krwionośnych. Wzrost włosów uzależniony jest od dostarczanych wraz z krwią składników odżywczych. Im lepszy stan naczyń, tym więcej dobroczynnych substancji przedostaje się do cebulek włosów. Pomocny może być także systematyczny masaż skóry głowy i odpowiednio dobrana odżywka, które jednak nie zastąpią podstawy – unormowanego stężenia ryboflawiny we krwi.

Brak mikroelementów przyczyną wypadania włosów

Skuteczne zahamowanie utraty włosów wymaga zbilansowania ważnych minerałów w diecie. Do najważniejszych z punktu widzenia stanu cebulek i łusek włosa zalicza się cynk. To między innymi jego niedobór powoduje nadmierne wypadanie włosów przy zdiagnozowanym łysieniu plackowatym. Warto wiedzieć, że stężenie cynku we włosach jest nawet 100-krotnie wyższe niż w surowicy krwi. Cynk odpowiada za prawidłowy metabolizm kolagenu, czyli białka budującego włosy i paznokcie. Nie tylko powstrzymuje nadmierną utratą włosów, ale też zapewnia ich wzmocnienie i odzyskanie naturalnego blasku.

O ile suplementy z cynkiem są powszechne na rynku, przyczyną wypadania włosów może być także niedobór miedzi. Wyjątkowo dobrze widać to w przypadku pacjentów z chorobą Menkesa, która uniemożliwia przyswajanie miedzi przez organizm. Włosy chorych tracą kolor, stają się łamliwe i sztywne. Dzieje się tak dlatego, że miedź ma swój udział w produkcji melaniny. Od stężenia tego pigmentu zależy nasz kolor skóry oraz włosów. Jeśli włosy wypadają garściami i siwieją, warto oznaczyć poziom mikroelementów we krwi.

Klęska urodzaju – jak szkodzi włosom nadmiar witamin?

Najczęściej nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest zbyt niskim poziom poszczególnych pierwiastków lub witamin. Zdarza się jednak, że przy bogatej diecie wspomaganej przy tym suplementami witaminowymi, przekraczamy regularnie dzienne dawki spożycia niektórych witamin. Nadmiar witaminy A przyczynia się np. do nadmiernego wypadania włosów, której pierwotną przyczyną jest zwiększona łamliwość włosa. Warto zdawać sobie sprawę, że dużo witaminy A znajduje się w tranie, wątróbce, ale też w serach długodojrzewających, maśle czy jajach. Dla kobiet górną granicą w przyjmowaniu witaminy A jest dawka 1000 mcg.

Wypadanie włosów może być także efektem nadmiaru mikroelementów w diecie, na przykład selenu. Nadmiar selenu będzie powodował szarzenie włosów, a na dalszym etapie – ich wypadanie. Powstaną także stany zapalne, które dotykać będą skórę głowy i tułowia. Rykoszetem dostanie się także paznokciom, których wygląd znacznie się pogorszy. Przyczyny wypadania włosów są bardzo skomplikowane, tak więc również wpływający szkodliwie na tarczycę niedomiar selenu może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Najpewniejszą metodą walki o odrost włosów jest zadbanie o szeroki zakres aktualnych badań krwi. Po konsultacji z lekarzem, możesz wprowadzać do diety wymagane suplementy.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Tabletki na wypadanie włosów Kerabione wspierają odbudowę włosów w przypadku różnych przypadłości. „Złote” Kerabione zawiera główne składniki budulcowe włosów – selen, miedź, biotynę i cynk. Pomoże w przypadku, gdy przyczyna wypadania włosów tkwi na zewnątrz – po prostu nie dostarczamy wszystkich niezbędnych składników odżywczych do organizmu. Tabletki Kerabione Booster polecane są, gdy utrata włosów ma podłoże hormonalne. Zawierają cenne kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, a nawet antyoksydanty, które ochronią większość mieszków włosowych przed procesami starzenia. Dobierz swój zestaw pod okiem eksperta i obserwuj, jak z miesiąca na miesiąc włosy nabierają objętości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *